اطلاع راه های تماس
و مشاوره با وکیل
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
مطالب و مقالات حقوقی
تاریخ انتشار: جمعه 18 مهر 1399
تعریف و کارکرد آئین دادرسی مدنی

 تعریف و کارکرد آئین دادرسی مدنی

مجموعه قواعد و مقرراتی که به نحوه رسیدگی به خواسته حقوقی و تشریفات رسیدگی حقوقی (دعاوی کیفری و دعاوی غیراز کیفری و دعاوی که موضوع آن رسیدگی به جرم نیست) مربوط می شود.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 6834

 

تعریف آیین دادرسی مدنی

  • زمانیکه حقی از شخصی ضایع می شود یا افراد با یکدیگر اختلاف پیدا می کنند, با مراجعه به محاکم قضایی درصدد حل اختلافات و احقاق حقوقی خود برمی آیند. اما مراجعه به قاضی و روند رسیدگی تا صدور نتیجه نیازمند رعایت اصول و تشریفاتی است. قانونگذار مجموعه ای از تشریفات و قواعد شکلی لازم الرعایه جهت رسیدگی به دعاوی حقوقی را در قالب آیین دادرسی مدنی تدوین نموده است.

  • آیین دادرسی مدنی مجموعه تشریفات, اصول و مقرراتی است که در مقام رسیدگی به امور حسبی و کلیه دعاوی مدنی و بازرگانی در دادگاه های عمومی, انقلاب,تجدیدنظر,دیوان عالی کشور و سایر مراجع که به موجب قانون موظف به رعایت آن می باشند , به کار می رود.(ماده 1 قانون آ.د.م )

  • طبق ماده 1 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب (در امور مدنی) , موضوعاتی که مشمول این قانون می شوند به امور حقوقی محدود شده و شامل موضوعات کیفری نمی گردد. ازسوی دیگر غیر از مراجع خاص که قوانین دادرسی منحصر و مختص خود را دارند دادگاه های عمومی و انقلاب و مراجع مذکور در ماده تابع مقررات فوق هستند.

 

کارکرد آیین دادرسی مدنی

  • صرف پیش بینی قواعد مربوط به حقوق و تکالیف افراد کافی نیست. بلکه برای اعمال و اجرای قوانین ماهوی, نیاز به آیین و شیوه اعمال و استفاده از آن نیز وجود دارد.
  • به وسیله تشریفات آیینی دادرسی روند و نحوه طرح دعوا , نحوه رسیدگی,صلاحیت ها,شیوه صدور, حکم و اعتراض به آن و نحوه صحیح اجرای احکام و آرا پیش بینی می گردد.
  • این امر از اعمال سلایق شخصی , هرج و مرج, اطاله دادرسی و تضییع حقوق افراد جلوگیری می کند.
  • هر زمان فرد یا نهادی از اصول یا تشریفات پیروی نکند, ضمانت اجرای تخلف از آن گریبانگیر او خواهد شد. چرا که همه افراد در برابر قانون برابر و یکسان هستند و تحت هر شرایطی قانون ماهوی و تشریفات پیش بینی شده آن باید رعایت گردد.

 

 

مطالب مرتبط با آیین دادرسی مدنی :

1- دلیل و تحصيل دليل در امور کیفری و مدنی

2- انواع عقود در قانون مدنی - وکیل متخصص عقود و قراردادها

4- راه های اعتراض به رأی دادگاه ، واخواهی، تجدیدنظر، فرجام

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب موردنظر