اطلاع راه های تماس
و مشاوره با وکیل
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
مطالب و مقالات حقوقی
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 14 مرداد 1399
افشای اسرار شخصی، خصوصی و خانوادگی

 افشای اسرار شخصی، خصوصی و خانوادگی

بر خلاف آنچه اشخاص تصور می نمایند در دست داشتن اسراری از جنس تصویر چت ها، پرینت مکالمات، اس ام اس ها، عکس های خصوصی، اسکرین شات و مواردی از این دست برگ برنده و ابزاری برای بردن ابرو محسوب نمی شود و کسی که از این داشته ها بر علیه دیگری استفاده کند و حتی بر آن تهدید نماید خود ممکن است مشمول مجازات شود.

 

اطلاع از مجازات جرم نشر اكاذیب در قانون

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 9215

مجازات افشای اسرار خصوصی افراد

  • بنابر استناد به ماده 545 قانون مجازات اسلامی (ماده 16 قانون جرایم رایانه ای) افشای اسرار خصوصی دیگران، را جرم دانسته و مجازات آن را جزای نقدی و تا 2 سال حبس در نظر گرفته است.
  • با اشاره به ماده 669 قانون مجازات اسلامی تهدید به انجام عملی که ممکن است موجب ضرر آبرویی یا شرافتی یا افشای اسرار خانوادگی شود تا 74 ضربه شلاق و یا تا 2 سال حبس برای آن در نظر گرفته شده است.
  • در قانون تصریح شده است که حتی اگر این تهدید هرگز عملی نشده باشد (که در اکثریت مواقع این تهدید ها هرگز عملی نمی شوند) باز هم ارتکاب جرم «تهدید» رخ داده و افراد می توانند براساس مستنداتی که دارند به دادگاه شکایت کنند.
  • تصور اکثریت عامه مردم از قانون تصور درستی نیست و پیام ها در وایبر، اینستاگرام، واتس اپ، تلگرام و ... دلیل مبتنی بر علم قاضی (یا به عبارت فنی تر اماره) می باشند و میتوانند یک سند کاملا قانونی و قابل ارایه باشند.به طور مثال: اگر شخص سومی از مدارک شخصی و یا صفحه مکالمه دو نفر اسکرین شات گرفته باشد و به وسیله آن اخاذی، ایجاد ترس و ... کند، جرم مرتکب شده.
  • قانون به وضوح اعلام داشته که کلیه متون در فضای مجازی که شامل ایمیل، صدای ضبط شده، تلگرام، وایبر و ... به عنوان سند و ارایه دلیل از شخص شاکی پدیرفته می شود و دادگاه، با توجه به نظر کارشناسان مربوزه در حوزه فناوری ، صحت مدارک را مورد بررسی قرار می دهد و در صورت تائید، ملاک و مبنای صدور حکم قرار می دهد.
  • مجازات هایی مانند اشاعه فحشا، قذف، افترا، تهدید به بردن آبرو و اخاذی و مواردی از این دست را می توان به عنوان جرایم مرتبط با افشای اسرار خصوصی و خانوادگی اشخاص نام برد.

 

 

 

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب موردنظر