اطلاع راه های تماس
و مشاوره با وکیل
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
مطالب و مقالات حقوقی
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 14 مرداد 1399
اثر واخواست سفته - عدم پرداخت وجه سفته

 اثر واخواست سفته - عدم پرداخت وجه سفته

دارنده سفته فقط وقتی می تواند از امتیازات اسناد تجاری بهره ببرد و دعوای سفته فقط وقتی دعوای تجاری محسوب می شود و سفته فقط وقتی سند تجاری است که ظرف 10 روز از تاریخ مندرج در آن واخواست شود یا به تعبیر دیگر عدم پرداخت آن از سوی مرجع صالح و رسمی (اداره واخواست اسناد تجاری) گواهی شود.واخواست و واخواست نامه شبیه همان چیزی است که در مورد چک به آن برگشت و گواهی عدم پرداخت گفته می شود.

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 4701

 

تعریف سفته و واخواست آن

  • سفته یا فته طلب سندی است که بر اساس آن شخصی (صادر کننده سفته) تعهد می کند مبلغ معینی را در زمان معین یا عندالمطالبه به دیگری بپردازد.
  • همانطور که از تعریف سفته برمی آید با صدور سفته تعهدی بر ذمه صادر کننده بار می شود که باید از عهده آن بربیاید.اما دارنده سفته نیز برای اینکه بتواند وجه سفته را مطالبه کند باید اقداماتی را انجام دهد.
  •  برای آنکه دارنده سفته بتواند از مزایای قانونی آن برخوردار شود باید نکاتی را رعایت کند یعنی دارنده سفته باید در سررسید سفته را مطالبه کند اگر وجه سفته پرداخت شد که قضیه تمام است ولی در صورت عدم پرداخت دارنده سفته باید ظرف مدت 10 روز از تاریخ سر رسید، سفته را واخواست کند.
  • واخواست اعتراض رسمی است به سفته ای که در سررسید آن پرداخت نشده است وعلیه صادرکننده سفته به عمل می آید و اگر دارنده سفته در موعد قانونی نسبت به واخواست سفته نکند، موجب سلب دو اثر از آن می شود:

اولاً : مسئولیت تضامنی ظهرنویسان زائل می شود.

ثانیاً : عدم امکان صدور قرار تامین خواسته بدون تودیع خسارت احتمالی طرف.

ثالثاً : عدم امکان رسیدگی به دعوا در دادگاه ویژه حقوق تجارت چرا که سفته فقط در صورتی اسناد تجاری است که ظرف موعد واخواست شود.

  • سند تجاری بدون واخواست نامه به صورت یک سند عادی اقرار به دین در می آید که مطابق مواد 230 و307 قانون تجارت به عنوان یک سند عادی قابل مطالبه است.

 

راه های تماس و مشاوره با وکیل متخصص چک، سفته و اسناد تجاری

 

مطالب مرتبط با واخواست سفته :

1- مطالبه وجه سفته

2- مطالبه وجه چک و توقیف اموال، رای و دادخواست

3- وکیل خوب برای انتخاب بهترین راه های مطالبه وجه چک

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب موردنظر