اطلاع راه های تماس
و مشاوره با وکیل
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
مطالب و مقالات حقوقی
تاریخ انتشار: جمعه 02 آبان 1399
ثبت طلاق توافقی در دفترخانه ازدواج و طلاق

 ثبت طلاق توافقی در دفترخانه ازدواج و طلاق

پس از انجام تشریفات قانونی طلاق توافقی و پایان یافتن مراحل آن و دریافت حکم قطعی از دادگاه مبنی بر طلاق توافقی و عدم امکان سازش و نیز پس از دریافت گواهی قطعیت، زن و شوهر یا وکلای آنها جهت ثبت طلاق توافقی به دفتر خانه طلاق مراجعه می نمایند. ثبت طلاق در حال حاضر آنی و لحظه ای است یعنی به مجرد انجام آن در دفترخانه، اطلاعات به اداره ثبت احوال ارسال می شود.

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 3235

عدم ثبت طلاق توافقی در دفترخانه

 

عدم حضور یکی از زوجین بعد از طلاق توافقی در دفترخانه 

  • برای رسیدگی به هر امری که در دنیای حقوق مطرح می شود باید مراحلی در محاکم طی شود و طی کردن این مراحل به صورت قانونی و آنطور که قانونگذار قرار داده است، برای جلوگیری از بی نظمی در جامعه لازم و ضروری است و قانونگذار برای عدم رعایت هر یک از این مراحل ضمانت اجراهایی در نظر گرفته تا افراد نتوانند هر زمان که بخواهند با تغییراتی که شخصا اعمال می کنند، باعث هرج و مرج در سیستم قضایی و درنتیجه جامعه  شوند.
  • در صورت توافق زوج و زوجه بر طلاق و وارد شدن در مراحل طلاق توافقی، باید مراحل آن به تفکیک و به صورت کامل و در مهلت خود انجام شوند.
  • فردی که تشریفات رسیدگی را رعایت ننماید با ضمانت اجراهایی مواجه می شود که قانونگذار برای خاطی در نظر گرفته است.
  • برای نمونه در صورتی که یکی از زوجین بعد از صدور رای مبنی بر طلاق توافقی، برای ثبت آن در دفترخانه حاضر نشود، امکان ثبت طلاق بدون حضور وی یا وکیل دادگستری وی در دفترخانه از بین می رود مگر اینکه هریک وکالت در طلاق از جانب دیگری داشته باشد که در اینصورت به عنوان وکیل طرف دیگر اقدام خواهد کرد.
  • نحوه ثبت طلاق در دفترخانه ازدواج، عدم حضور هر یک از زوجین در دفتر خانه و اجرای صیغه طلاق و امضا دفاتر اوراق مربوط به طلاق،مانع اجرای صیغه طلاق بوده و اجرای حکم منتفی است.
  • تبصره ماده 34 قانون حمایت از خانواده مصوب 1391 می گوید : ((هرگاه گواهی عدم امکان سازش صادر شده بر اساس قوانین زوجین به حکم قانون درجه اعتبار ساقط شود کلیه توافقاتی که گواهی مذکور بر مبنای آن صادر شده است ملغی می گردد.))

 

جهت ارتباط با وکیل متخصص طلاق و دعاوی خانواده کلیک کنید  - 88019243

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب موردنظر
دسته بندی مطالب و مقالات
امور حقوقی و قراردادها
دعاوی ملکی و غیر منقول
انحصار وراثت - ارث - وصیت
دعاوی خانواده و امور حسبی
امور کیفری - جرایم و مجازات ها
دعاوی تجاری - تجار و شرکت ها
دعاوی اداری و روابط کار
مطالب و موضوعات مهم
Skip Navigation Links.