تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
مطالب و مقالات حقوقی
تاریخ انتشار: چهارشنبه 29 بهمن 1399
وکیل برای مشاوره و تنظیم قرارداد اجاره

 وکیل برای مشاوره و تنظیم قرارداد اجاره

مستاجر برای اینکه بتواند به صورت قانونی مالک منافع عین مستاجره شود، باید قراردادی به نام قرارداد اجاره یا قرارداد صلح منافع یا سایر قراردادهای تملیک منفعت با موجر منعقد نماید. زمانی که موجر و مستاجر در مورد تمام شرایط اجاره به توافق رسیدند باید آن را در قالب قرارداد اجاره که شرایط و ضوابط آن در قوانین آورده شده است تنظیم نماید.در صورتی که قرارداد اجاره منقضی شده یا فسخ گردد اگر مستاجر با میل خود مورد اجاره را تخلیه ننماید موجر حق درخواست تخلیه را خواهد داشت.قرارداد اجاره می تواند عادی یا رسمی باشد هر چند که در بیشتر مواقع قرارداد عادی هم متداول است و هم کفایت می کند ولی گاهی اوقات ضرورت دارد در رابطه طرفین حتما قرارداد رسمی اجاره تنظیم شود.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1062

 

 

انواع قرارداد اجاره

تنظیم قرارداد اجاره به دو صورت امکان پذیر است:

 

قرارداد عادی:

که به موجب ماده 2 قانون روابط موجر و مستاجر: " قراردادهای عادی اجاره باید با قید مدت اجاره در دو نسخه تنظیم شود و به امضای موجر و مستاجر برسد و به وسیله دو نفر افراد مورد اعتماد طرفین به عنوان شهود گواهی گردد.

حال اگر موضوع قرارداد عادی اجاره ملک مسکونی باشد، رسیدگی به دعوای تخلیه در صلاحیت شورای حل اختلاف است.
اگر موضوع عقد قرارداد عادی اجاره ملک تجاری و تابع مقرررات پرداخت حق کسب و پیشه و سرقفلی باشد، رسیدگی به دعوای تخلیه در صلاحیت دادگاه خواهد بود.

 

قرارداد رسمی:

در دفاتر اسناد رسمی و توسط سردفتران این دفاتر که آشنا به امور هستند صورت می گیرد و سند تنظیم شده در این دفاتر، سندی رسمی می باش و می توان از مزایای اسناد رسمی درمورد آن بهره مند شد.
بنا به ماده 3 قانون روابط موجر و مستاجر: " پس از انقضای مدت اجاره بنا به تقاضای موجر یا قائم مقام قانونی وی تخلیه عین مستاجره در اجاره با سند رسمی توسط دوایر اجرای ثبت ظرف یک هفته به عمل می آید.

 

 

مطالب مرتبط با اجاره :

1- وکیل برای الزام به تنظیم سند رسمی آپارتمان

2- دستور تخلیه فوری، نمونه پرونده عملی تخلیه

3- نحوه تنظیم دادخواست تخلیه و مطالبه اجاره بها

4- الزام به تنظیم سند رسمی ملک، آپارتمان، زمین، مغازه

 

ثبت امتیاز
پرسش و پاسخ‌های متداول
در یک دسته بندی کلی قراردادهای اجاره به 2 نوع عادی و رسمی تقسیم می شود.قرارداد اجاره عادی با حضور طرفین یا شاهد در بنگاه معاملات ملکی یا هر جای دیگر بدون رعایت صورت، ظاهر و تشریفات خاص تنظیم می شود.قرارداد اجاره رسمی همان قراردادهایی هستند که در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم می شود.تقسیم بندی های دیگری نیز در خصوص قراردادهای اجاره وجود دارد مانند تقسیم قرارداد اجاره به اجاره اماکن مسکونی و تجاری یا اجاره اماکن تجاری مشمول قانون سال 56 و مشمول قانون سال 76 یا قراردادهای واجد حق سرقفلی و حق کسب و پیشه و بدون این حقوق.
خیر، واگذاری و انتقال منافع یک ملک می تواند در قالب عقد اجاره یا صلح منافع یا اباهه منفعت یا حبس مطلق و یا عقد رهن و در موارد نادری به اشتباه فروش (مانند موارد انتقال سرقفلی) باشد.
حسب مورد و بسته به موضوع در حال حاضر (اوایل سال 2021 میلادی و سال 1400 شمسی) دستمزد وکلای دفتر .کالت ما برای مشاوره و تنظیم یک قرارداد مبلغی بین 3 تا 5 میلیون تومان است.
به ترتیب اهمیت و درجه شمول قوانین و مقررات حاکم بر کلیه قراردادهای اجاره اعم از تجاری و مسکونی عبارتند از : قانون مدنی - قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال 76 - قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال 56 - قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال 62 و آیین نامه های آنها.
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: