تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
مطالب و مقالات حقوقی
تاریخ انتشار: جمعه 18 مهر 1399
مفهوم و کاربرد آیین دادرسی کیفری

 مفهوم و کاربرد آیین دادرسی کیفری

به مجموعه قواعد و مقرراتی اطلاق می شود که به کشف جرم و تعقیب مجرم است و شامل تشریفات رسیدگی به جرم و تعقیب و تحقیق جرایم و نحوه بررسی و پذیرش دلایل می باشد.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 835

 

مفهوم آیین دادرسی کیفری

  • زمانیکه یک موضوع مورد اختلاف طرفین ، ماهیت جرم داشته و موضوع کیفری است و اساسا هر آنچه که به وقوع جرم مربوط شده و مشومول قوانین کیفری می گردد، جهت طرح در محاکم  قضائی و پیگیری رسیدگی تا حصول نتیجه و احقاق حق باید طبق اصول و تشریفاتی که قانون گذار پیش بینی کرده است ، صورت پذیرد .
  • لذا قانون گذار قانونی  تحت عنوان قانون آیین دادرسی کیفری تدوین نموده است که در آن مجموعه قواعد و مقررات جهت کشف جرم ، تعقیب متهم، تحقیقات مقدماتی ، میانجیگری و صلح ، رسیدگی به صدور رای ، اعتراض و اجرای رای را شخص نموده است و رعایتآن توسط افراد عادی و مقامات قضایی را الزامی نموده است .
  • در این قانون جهت ممانعت از هرج و مرج ، سوء استفاده و تضییع حقوق افراد جزئیات تمام امور بررسی شده است   و وظایف تمامی مقامات قضائی و ضابطان دادگستری مشخص گردیده است .

 

 

کارکرد آیین دادرسی کیفری 

  • وضع چنین قوانین شکلی که به منظور اجرای بهتر قوانینی ماهوی تدوین شده است موجب میشود اصل بی طرفی و استقلال مقامات قضایی بهتر از پیش رعایت گردد و تمامی افراد بر اساس فرمول مشخص شده مورد قضاوت قرار گیرند و دخالت هرگونه سلیقه و برداشت شخصی غیر ممکن گردد.
  • از سوی دیگر اجرای قوانین بر اساس نظم تشریفاتی و شکلی مشخص مانع از اطاله و طولانی شدن روند رسیدگی میشود و  مراجع مکلف گردیده اند که در کوتاه ترین زمان نسبت به رسیدگی و صدور رای شایسته اقدام کنند .
  • باتوجه به تاکیید بسیار زیاد قانون مذکور بر رعایت حقوق شهروندی و تفسیر به نفع متهم ، اجرای آیین دادرسی کیفری با تصویب ضمانت اراهای مختلف از موارد فوق به حفظ و منافع متهم و سایر افراد خیلی در دعاوی کمک شایانی نموده است .
  • لذا اجرای صحیح قانون بر اساس آیین و و روش دقیق آن و بهترین شکل از ضایع شدن حقوق افراد جلوگیری نموده و آحاد جامعه را در مقابل قانون برابر و دارای قدرت حق طلبی نموده است. به طوریکه هر زمان مشخص یا مقامی خارج از شیوه پیش بینی شده عمل نماید متخلف بوده و باید نسبت به جبران آن اقدام کند.

 

 

مطالب مرتبط با آیین دادرسی کیفری :

1- قانون آئین دادرسی کیفری

2- اعاده دادرسی در امور حقوقی و کیفری

3- مراحل شکایت کیفری در دادسرا توسط وکیل کیفری

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: