تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
مطالب و مقالات حقوقی
تاریخ انتشار: پنجشنبه 13 دی 1397

 نقش آموزش و پرورش در ترویج حقوق شهروندی

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1075

حقوق شهروندی

 

نظام آموزشی در زمینه ترویج حقوق شهروندی مسئولانه‌تر عمل کند
 «حقوق شهروندی از جنس حق مطالبه است»، گفت: نظام آموزشی و رسانه‌ای ما در زمینه ترویج حقوق و تکالیف شهروندی باید مسئولانه‌ و خلاقانه‌ و توسعه‌مندتر عمل کند.

صمد زاهدپاشا در گفت‌وگو با ایسنا درباره مقوله حقوق شهروندی در جامعه، اظهار کرد: برای تحقق اصولی این حقوق در جامعه، ابتدا شناسایی و سپس ترویج و آموزش مطرح می‌شود لذا حقوق شهروند مقید و ملتزم به تکلیف است.

وی افزود: یک نظم و نظام با دو کارکرد، منتج به تامین خیر عمومی و نیز ترویج مطالبه حقوق و تقید به ادای تکالیف می‌شود؛ لذا رسانه و صداوسیما و نظام آموزشی باید به صورت همساز و همبسته، زمینه مشارکت آگاهانه شهروندان را تمهید کنند.

نایب رییس کانون وکلای دادگستری مرکز تصریح کرد: بدون فرهنگ سازی و اقدام ترویجی نمی‌توان حاکمیت قانون بر مدار حقوق شهروندی را متجلی ساخت و نظام آموزشی و رسانه‌ای ما در زمینه ترویج حقوق و تکالیف شهروندی باید مسئولانه‌تر و خلاقانه‌تر و توسعه مندتر عمل کند.

این وکیل دادگستری ادامه داد: رسالت آموزشی و ترویجی این رشته از حقوق آن گاه که به ساحت تاریخی آن توجه می‌شود، قابل ذکر است و نظام آموزشی بیشتر تکلیف مدار است؛ با این وصف باید یک نهضت آموزش و ترویج حقوق شهروندی داشته باشیم.

وی با تاکید بر این‌که «زمینه‌های فرهنگی و ارزشی حفظ و تضمین حقوق شهروندان باید در کشور نهادینه شود»، گفت: آن‌چه به نظر می‌رسد برای حوزه عمومی ضروری است ایجاد عرصه گفت‌وگو و تعامل و آموزش و پژوهش در زمینه بسط و تکریم حقوق شهروندی است.

زاهدپاشا در پایان با اعتقاد به این‌که «نظام حقوقی عمدتا ناظر بر تکلیف محوری است تا شهروند سالاری» گفت: منشور حقوق شهروندی و مضامین اصل سوم و فصل سوم قانون اساسی می‌تواند فرصتی برای توسعه و تعمیم و تعلیم حقوق شهروندی تلقی شود.

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: