تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
مطالب و مقالات حقوقی
تاریخ انتشار: دوشنبه 17 شهریور 1399
تفاوت های ازدواج دائم و موقت

 تفاوت های ازدواج دائم و موقت

زن و مرد به دو صورت می توانند به عقد نکاح یکدیگر درآیند: نکاح دائم و نکاح موقت. که نکاح موقت نیز در حقوق ایران مورد پذیرش قرار گرفته و به شکل یک نهاد قانونی در آمده و قانونگذار برای آن آثار حقوقی خاصی در نظر گرفته است.اما همچنان که این دو نکاح در دائم و موقت بودن با هم تفاوت دارند، مسائل دیگری نیز وجود دارد که این دو عقد را از یکدیگر متمایز می سازد.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 848

 

نکاح دائم و موقت و وجه تمایز این دو

نفقه :

در عقد دائم نفقه بر عهده شوهر است ولی در عقد موقت زن حق نفقه ندارد مگر اینه شرط شده باشد یا آنکه عقد مبنی بر آن جاری شده باشد

 

ارث :

در عقد دائم زن از همسرش ارث می برد ولی در عقد موقت زن مطلقا از همسرش ارث نخواهد برد

 

مهریه :

اگر در نکاح دائم مهر ذکر نشده باشد یا عدم مهر شرط شده باشد نکاح صحیح است و طرفین می توانند بعد از عقد مهر را به تراضی تعیین کنند و اگر قبل از تراضی بر مهر معین بین آنها نزدیکی واقع شود زوجه مستحق مهرالمثل خواهد بود ولی در نکاح منقطع .عدم مهر در عقد موجب بطلان است (بنابر این در عقد موقت باید از همان ابتدا مهریه تعیین شود)

 

موجبات انحلال :

طلاق مختص عقد دائم است و در نکاح موقت راه ندارد بلکه طریق اصلی و عمده انحلال نکاح موقت، بذل مدت است. ( ضمن اینکه فسخ نکاح در هم در نکاح دائم وجود دارد و هم در نکاح موقت )

 

عده :

عده طلاق و فسخ نکاح سه طهر است مگر اینکه زن با اقتضای سن عادت زنانگی نبیند که در اینصورت عده او سه ماه است ولی عده فسخ نکاح و بذل مدت و انقضاء آن در مورد نکاح منقطع در غیر حامل دو طهر است مگر اینکه زن با اقتضای سن عادت زنانگی نبیند که در اینصورت 45 روز است.

 

ثبت :

عدم ثبت ازداج دائم جرم است ولی عدم ثبت ازدواج موقت جرم نیست مگر در سه مورد که ثبت ازدواج موقت الزامی است و دارای ضمانت اجرای کیفری مشابه است: باردار شدن زوجه، توافق طرفین و شرط ضمن عقد

 

تعیین زمان :

در عقد دائم لازم نیست برای محرمیت مدتی تعیین شود ولی در عقد موقت باید طرفین بر یک زمان مشخص توافق نمایند.

 

 

 

مطالب مرتبط با ازدواج موقت :

1- مطالبه نفقه زوجه نکات مهم رای دادگاه

2- شکایت الزام به تمکین - وکیل دعاوی خانواده

3- حق طلاق زن، وکالت طلاق توافقی برای زوجه

4- چگونه یک وکیل خوب برای طلاق و خانواده پیدا کنم؟

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: