تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
مطالب و مقالات حقوقی
تاریخ انتشار: دوشنبه 06 مرداد 1399
«سید عزت‌الله عراقی» (پدر حقوق كار ايران)

 «سید عزت‌الله عراقی» (پدر حقوق كار ايران)

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 664

 

مروری بر زندگینامه پدر حقوق کار ایران (سید عزت‌الله عراقی)

دکتر عزت‌الله عراقی در سال ۱۳۱۹ (ش.) در شهر کرمان به دنیا آمد. تحصیلات دوره ابتدایی و متوسطه را در همین شهر به پایان رساند. در كنار تحصیلات مدرسه‌ای، به فراگیری صرف و نحو عربی، منطق و مقدمات فلسفه در محضر اساتید بزرگواری همچون محمد جواد آموزگار، آیت الله سعید العراقین (پدرشان) و آیت الله آقا شیخ حسین فقیه، پرداخت.
در سال ۱۳۴۰ (ش.) وارد دانشكده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی دانشگاه تهران شد و و از محضر اساتیدی چون مرحوم دکتر سید حسن امامی کسب فیض نمود.

در سال ۱۳۴۴ (ش.) لیسانس حقوق را با احراز رتبه اول دریافت كرد. به همین دلیل با استفاده از بورس تحصیلی دولت، به فرانسه رفت و پس از ۵ سال، با ارائه پایان نامه حقوق كار و تامین اجتماعی موفق به دریافت دكترای حقوق خصوصی شد.
عزت الله عراقی پس از بازگشت به ایران، در سال ۱۳۴۹ (ش) به هیئت علمی دانشكده حقوق دانشگاه تهران پیوست و عضو تمام وقت گروه حقوق خصوصی و اسلامی شد. در سالهای ۱۳۵۰ و ۱۳۵۲ (ش.) معاونت آموزشی و پژوهشی دانشكده حقوق را بر عهده داشت.

در سال ۱۳۵۷ (ش.) از سوی استادان و نمایندگان دانشجویان و كاركنان دانشكده حقوق دانشگاه تهران به عنوان نخستین رئیس دانشكده حقوق دانشگاه تهران پس از پیروزی انقلاب اسلامی برگزیده شد و تا سال ۱۳۵۸ (ش.) در این سمت باقی ماند. سپس ریاست مدرسه حقوقی تطبیقی را تا سال ۱۳۶۱ (ش.) بر عهده گرفت.
عراقی از جمله نویسندگان پیش‌نویس قانون کار پس از انقلاب اسلامی است و آثاری در زمینه حقوق کار نوشته است و به دلیل همین فعالیت‌ها، از وی به عنوان پدر حقوق کار ایران نامبرده می‌شود و آیین نکوداشت استاد عراقی به پاس پنجاه سال خدمات این استاد بزرگ با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی در عصرگاه روز دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ با نام ” در ستایش داد، مهر و فرزانگی” برگزار شد.
دکتر عراقی دارای آثار علمی فاخر و ارزنده ای در حوزه حقوق کار می باشند و کتاب “حقوق بین‌المللی کار” در دوره هفتم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال برگزیده شد. کتاب‌های او هنوز هم اصلی‌ترین منبع فارسی‌زبان در درس حقوق کار است.

 

 

جوایز و نشان ها

1- کتاب “حقوق بین‌المللی کار” عزت الله عراقی ، در دوره هفتم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال برگزیده شد.

 

 

آثار تألیفی و تحقیقی

۱- حقوق كار (دو جلدی)
۲- حقوق بین‌المللی کار (كتاب سال ۱۳۶۷ جمهوری اسلامی ایران)
این کتاب در دوره هفتم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران ،از طرف وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی و برگزیده شده است که موضوع آن برای نخستین بار در ایران مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته، در چهاربخش سامان یافته است. مؤلف ابتدا چگونگی پیدایش سازمان بین‌المللی کار و نقش آن را در ایجاد حقوق بین‌المللی کار بررسی نموده، آن گاه مبانی و هدفهای حقوق بین‌المللی کار و نیز موضوع این حقوق، یعنی قواعد و معیارهای بین‌المللی کار را تجزیه و تحلیل می‌کند و در آخر، کیفیت اجرای این قواعد و نظارتی را که بر اعمال آنها صورت می‌گیرد، مورد مطالعه قرار داده است.
۳- نظامهای بزرگ حقوقی معاصر (ترجمه با همكاری دو تن از استادان دیگر دانشكده حقوق دانشگاه تهران)
۴- ترجمه نیمی از مقاوله نامه‌های بین المللی حقوق كار (با همكاری پژوهشگران موسسه كار و تامین اجتماعی)
۵- نشر چند مجله در زمینه‌های مختلف حقوقی به زبان ساده در مجموعه آیا می‌دانید (۶۲-۱۳۶۱ ش.).

دکتر  سید عزت الله عراقی که بازنشسته دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بود، در سن ۷۷ سالگی و پس از یک دوره طولانی بیماری، در ۲۰ آبان ۱۳۹۶ درگذشت. در صبحگاه روز دوشنبه 22 آبان  1396 ساعت 8:30  مراسم تشییع پیکر استاد بزرگوار دکتر سیدعزت الله عراقی، پدر حقوق کار ایران در مقابل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد. از دقایقی  پیش از ورود پیکر ایشان به دانشگاه، جمع انبوهی از علاقمندان، همکاران، دانشجویان و خانواده ایشان در فضای بیرونی دانشکده گردهم آمدند تا ضمن ادای احترام، یادآور فضایل انسانی و سجایای اخلاقی این استاد فرزانه باشند.
روحش شاد و یادش گرامی

 

 

راه های تماس و مشاوره با وکیل دعاوی اداری (آقای خلخالی : 09123995737)

 

مطالب مرتبط با وکیل برای دعاوی اداری:

1- دعاوی موضوع اختلاف کارمندان دولتی با اداره

2- دعاوی درصلاحیت رسیدگی کمیسیونهای شهرداری

3- رای هیات تشخیص اداره کار(بیمه،سنوات،حق اولاد)

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: