تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
مطالب و مقالات حقوقی
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 31 تیر 1399
شرایط  و مراحل طلاق توافقی

 شرایط و مراحل طلاق توافقی

طلاق توافقی یا طلاق خلع یا طلاق مبارات به آن نوع از طلاق گفته می شود که بین زن و شوهر ترافع و اختلافی در نحوه پایان دادن به زندگی مشترک نیست و زن و شوهر قبل از مراجعه به دادگاه تکلیف بقای رابطه و مسائل مالی را روشن کرده اند.طلاق توافقی از نظر ماهوی یا خلع است یا مبارات و طلاق خلع آن است که خواهان طلاق زوجه باشد و زوج به آن رضایت دهد.طلاق مبارات هم آن است که کراهت و تمایل به طلاق طرفینی باشد یعنی هم مرد طلاق بخواهد و هم زن.جز کراهت طرفینی هیچ فرق دیگری بین طلاق خلع و مبارات نیست.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1130

 

 

شرایط طلاق توافقی

  • آنچه در طلاق توافقی بیشتر مشهود است و زوجین را بیشتر به سمت این نوع طلاق سوق می دهد، صرف زمان کمتربرای رسیدن به مقصود طرفین و عدم نیاز به دلایل محکه پسند در این نوع طلاق است که با توجه به اصل آزادی اراده ها و مستند به ماده 10 قانون مدنی این توافق قانونی بوده و آثار قانونی خود را بار خواهد کرد.

 

  • امروزه با توجه به کاستی های سیستم قضایی زوجین با انتخاب این نوع طلاق خود را درگیر مراحل فرسایشی انواع طلاق نکرده و به آنچه مقصودشان است در مدت زمان کمتری می رسند.

 

  • قبل از هر اقدامی در طلاق توافقی،زوجین باید طی یک توافق مشترک به این نتیجه برسندکه قصد دارند با توافق بر سر مسائلی که مربوط به خانواده است از یکدیگر جدا شوند.

 

  • برای رسمی شدن این توافق طرفین باید با در دست داشتن شناسنامه و عقدنامه به دادگاه مراجعه کرده و فرم درخواست راپر کرده و در آن تمام مواردی را که بر سر آن به توافق رسیده اند از جمله: نفقه، مهریه، حضانت فرزندان و... را مشخص نمایند.

 

  • پس از توافق و رسمی شدن آن از طریق پر کردن فرم درخواست، دادگاه مکلف است زوجین را به داوری که از میان بستگانشان یا داوران مستقر در دادگاه انتخاب می شودارجاع دهد تا این داور تلاشی مبنی بر رسیدن طرفین به صلح و سازش انجام دهد.

 

 

  • گواهی مذکور باید ظرف این مدت به دفتر طلاق برای جاری شدن و ثبت صیغه طلاق تحویل داده شود که در صورت انقضای مدت سه ماه دیگر اعتباری ندارد.

 

  • در صورت نیاز به کسب اطلاع و دریافت مشاوره حقوقی  و مشاوره با وکیل دادگستری جهت آگاهی از شرایط طلاق توافقی و مشورت با وکیل  طلاق توافقی با دفتر وکالت ما تماس بگیرید.

 

مطالب مرتبط با طلاق توافقی :

1- وکیل خوب برای طلاق توافقی در تهران - ایران

2- دلایل و موارد 9 گانه طلاق به درخواست زن

3- نحوه رسیدگی به طلاق توافقی و طلاق خلع

4- چگونه یک وکیل خوب و مجرب برای طلاق و خانواده پیدا کنم؟

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: