تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
مطالب و مقالات حقوقی
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 11 شهریور 1399
راههای مطالبه و اجرای مهریه

 راههای مطالبه و اجرای مهریه

مهریه مالی است که همزمان با تشکیل عقد ازدواج اعم از دائم یا موقت طرفین با توافق بر سر میزان آن عقد را منعقد می نمایند.به مجرد انغقاد عقد و بدون هیچ شرط دیگری زن مالک کل مهر می شود و می تواند کل ان را مطالبه نماید .برای مطالبه مهریه دو راه وجود دارد که اول مراجعه به اداره اجرای ثبت و درخواست صدور اجراییه دوم مراجعه به دادگاه خانواده با تقدیم دادخواست مطالبه مهریه.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1280

 

 

راه های مطالبه مهریه

مطالبه  مهریه از طریق اداره اجرای ثبت

  • زوجه می تواند از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی اقدام به مطالبه مهریه خود نماید.
  • به این صورت که قباله ازدواج خود را به دفتر محل ثبت ارائه و تقاضای صدور اجرائیه نماید.
  • سپس با اجرائیه به اداره ثبت مراجعه و مهریه خود را مطالبه کند و در این راستا مالی اعم از وجه نقد یا مال غیر منقول توقیف می گردد. البته به شرط اینکه جزو مستثنیات دین نباشد. 

نکته مهم: در حال و مطابق قوانین فعلی(سال 1399 شمسی و 2020 میلادی) جهت مطالبه مهریه ضرورتا باید قبل از هر اقدامی به اداره اجرای ثبت مراجعه نمود.

 

 

مطالبه مهریه در دادگاه خانواده

  • پس از مراجعه به اداره اجرای ثبت و عدم امکان معرفی مال و توقیف آن از سوی طلبکار(زوجه) میتوان به دادگاه خانواده برای مطالبه مراجعه نمود.
  • طبق بند 6 ماده 4 قانون حمایت خانواده ، رسیدگی به دعوای مهریه در صلاحیت دادگاه خانواده است و با توجه به اینکه مهریه منقول باشد یا غیر منقول، صلاحیت محلی دادگاه تغییر خواهد کرد.
  • طبق ماده 22 قانون حمایت خانواده، " هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا یکصد و ده سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول مقررات ماده 2 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی است که طبق این ماده،  مرجع اجرا  کننده رای اعم از قسمت اجرا ی دادگاه صادر کننده اجرائیه یا مجری نیابت مکلف است به تقاضای محکوم له از طرق پیش بینی شده در این قانون و به هر نحو که قانونا ممکن باشد نسبت به شناسایی و توقیف به میزان محکوم به اقدام نماید.
  • در مواردی که محکوم به عین معین باشد و محکوم له شناسایی و تحویل آن را تقاضا کرده باشد، مرجع اجرا کننده رای مکلف به شناسایی و توقیف آن مال است" در خصوص مازاد فقط ملائت زوج ملاک اعتبار است "بنابراین بر اساس قانون جدید حمایت خانواده ضمانت اجرای حبس برای پرداخت دین مالی در مورد مهریه تا سقف یکصد و ده سکه بهار آزادی یا معادل آن اجرا خواهد شد.
  • طبق ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی،" اگر استیفای محکوم به  از طرق مذکور در این قانون ممکن نگردد، محکوم علیه به تقاضای محکوم له تا زمان اجرای حکم یا پذیرفته شدن ادعای اعسار او یا جلب رضایت محکوم له حبس می شود " نسبت به مازاد قانونگذار اثبات ملائت زوج را شرط مطالبه مهریه از سوی زوجه قرار داده است 

 

مطالب مرتبط با مهریه :

1- تامین خواسته و توقیف اموال نمونه دادخواست و رای

2- افزایش مهریه، کاهش مهریه، بخشش مهریه

3- نحوه و سقف مطالبه مهریه ، 110 سکه

4- شرط تنصیف اموال زوج در عقدنامه

5- تقویم مهریه به نرخ روز

 

ثبت امتیاز
پرسش و پاسخ‌های متداول
مطالبه مهریه دو راه دارد : 1- درخواست صدور اجراییه از دفترخانه ازدواج و اداره اجرای ثبت.2- تقدیم دادخواست مطالبه مهریه به دادگاه خانواده.
دادگاه صالح برای تقدیم دادخواست مطالبه مهریه دادگاه خانواده محل اقامت زوج است.برای تقاضای صدور اجراییه نیز باید به دفترخانه ازدواج محل وقوع عقد و اداره اجرای ثبت مستقر در حوزه آن دفترخانه مراجعه نمایید.
اگر مهریه را به موجب دادخواست مطالبه نموده اید همزمان با تقدیم دادخواست تقاضای تامین خواسته و توقیف اموال نیز بنمایید و اگر از طریق اداره اجرای ثبت اقدام کرده اید بعد از ابلاغ اجراییه می توانید بلافاصله اموال طرف را توقیف کنید.
بسته به میزان تبحر و تخصص و اقداماتی که وکیل قرار است انجام دهد و نیز میزان مهریه و قابلیت توقیف اموال دستمزد وکیل و حق الوکاله ممکن است بین 3 تا 7 درصد خواسته متغیر باشد.
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: