شماره: 2706
1399/05/14
وکیل برای طلاق توافقی
وکیل برای طلاق توافقی

سرنوشت یک زندگی مشترک همیشه به یک شرایط پایدار و زندگی توام با سازش و ایده آل ختم نمی شود.بسیار اتفاق می افتد که پس از مدتی یکی از زوجین یا هر دوی آنها تصمیم به طلاق می گیرند.طبیعتاً بهترین و سریع ترین و بی حاشیه ترین نوع طلاق، طلاق توافقی است.در طلاق توافقی که ممکن است به پیشنهاد یک طرف و قبول طرف دیگر باشد و یا تصمیم مشترک هر دو باشد، زن و شوهری که بر سر نحوه اداره و ادامه زندگی مشترک اختلاف داشته اند، حداقل بر سر جدایی و چگونگی آن به اتفاق نظر رسیده اند!!!

 

 

 

وکالت در طلاق توافقی و مراحل انجام آن

  • طلاق توافقی نوعی طلاق است که بدون اینکه قانون مدنی به آن اشاره ای داشته باشد زوجین با توافق یکدیگر بر سر کلیه مسائل مالی و حضانت و نگهداری فرزند و سایر مسائل اقدام به آن می نمایند و از آنجا که طبق ماده 10 قانون مدنی اصل آزادی اراده هاست و طرفین می توانند هر نوع توافقی که مخالف با قانون نباشد را منعقد نمایند، بنابراین این نوع توافق نیز در نظام حقوق کنونی مورد احترام است و آثار حقوقی بر آن بار خواهد شد. ضمن اینکه زوجین با انتخاب طلاق توافقی در مدت زمان کمتری به نتیجه مطلوب خود می رسند.

 

  • پس از حصول توافق، زوجین می توانند برای اینکه به طور مستقیم درگیر مراحل رسیدگی تا صدور حکم و هر آنچه مربوط به این امر است نشوند، ادامه کار خود را به وکلای دادگستری بسپارند. بنابراین آنچه مهم است حصول توافق بین طرفین است که این توافق باید از سوی زوجین حاصل شود. پس از آن تمام مراحل حتی جلسات مشاوره قبل از طلاق توافقی و اجرای صیغه طلاق در حضور وکیل صورت خواهد گرفت.از آنجا که مطرح شدن هر امری در محاکم از دیدگاه حقوقی باید روند خاص خود را طی کند، وکیل مزبور مکلف است به یکی از دفاتر الکترنیک قضایی مراجعه کرده و دادخواست طلاق را ثبت نماید.( بنابراین تقاضای طلاق در اولین مرحله در قالب دادخواست توسط وکیل مزبور ثبت می شود)

 

  • پس از ثبت دادخواست، جلسات مشاوره قبل از طلاق توافقی آغاز می شود. این جلسات مشاوره اجباری هستند و از سوی شعبه تعیین شده از سوی دادگاه برگزار می شود. پس از انجام جلسات مشاوره و پافشاری زوجین بر جدایی رای طلاق توافقی که گواهی عدم امکان ساز ش نامیده می شود صادر می شود.

 

  • لازم به ذکر است مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش سه ماه از تاریخ ابلاغ رای قطعی یا قطعی شدن رای است. در صورتی که ظرف مهلت مقرر گواهی به دفترخانه تسلیم نشود یا ظرف سه ماه از تسلیم مدارک لازم ارائه نگردد، گواهی صادره از درجه اعتبار ساقط شده و کلیه توافقاتی نیز که گواهی مزبور بر اساس آن صادر شده ملغی می گردد. پس لازم است طی این سه ماه وکلای زوجین به دفترخانه رجوع کرده و طلاق را ثبت نمایند.

 

  • در صورت نیاز به کسب اطلاعات  بیشتر در خصوص طلاق توافقی و نحوه وکالت دادن یکی از زوجین به دیگری و نیز روش وکالت دادن هر یک از زوجین به وکیل دادگستری، در دفتر خانه اسناد رسمی یا در سفارتخانه های ایران یا در کنسولگری یا دفتر حفاظت منافع ایران با دفتر وکالت ما تماس گرفته و سوالات حقوقی و مسائل حقوقی خود را از وکلای پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی دفتر وکالت ما دریافت نمایید.

 

 

مطالب مرتبط با طلاق توافقی :

1- مدارک، مراحل و شرایط طلاق توافقی

2- فهرست دعاوی خانوادگی، صلاحیت دادگاه خانواده

3- نحوه انجام طلاق توافقی - وکیل طلاق و دعاوی خانواده

4- چگونه یک وکیل خوب و مجرب برای طلاق و خانواده پیدا کنم؟

حق انتشار محفوظ است ©